Poleganje useva je jedan od značajnih faktora koji uzrokuje smanjenje prinosa strnih žita, kvalitet zrna i samim tim i smanjenu profitabilnost.
Preteranim đubrenjem azotom intenzivira se bokorenje, naročito u vlažnim uslovima. Samim tim povećava se bujnost žita, kao i primenom veće količine semena za setvu od propisane norme. U tako bujnim usevima usled nedostatka svetlosti, dolazi do izduživanja ćelija donjih članaka (internodija) stabljike, a njihovi zidovi se istanjuju. Kao posledica toga formiraju se izdužene i tanke stabljike sa slabije razvijenim korenovim sistemom. Time se povećava rizik od poleganja.
Preporuka je da se tretman sa regulatorom rasta uradi kada se pojavi prvo kolence pa do momenta pojave lista zastavičara, ranijji tretman je efikasniji.
Za sve proizvođače koji nisu odradili drugu prihranu azotnim đubrivima pre ovih kišnih dana, sada je vreme da ovu bitnu agrotehničku meru izvedu. Ova prihrana se izvodi azotnim đubrivima koja sadrže amonijačni ili nitratni oblik azota, ne Urea jer je kod nje azot u amidnoj formi i potreban je duži vremenski period da bude u obliku koji je biljkama ranije dostupan.